Szczegóły szkolenia
- Częstochowa
- 9 grudnia 2019
- 2019-12-09 10:00 – 2019-12-10 17:00
Bilety
- Brak miejsc
Diagnostyka i leczenie interdyscyplinarne problemów zwarcia i schorzeń stawu sk-ż dla ortodontów – Poziom II
Częstochowa
2019-12-09 10:00 – 2019-12-10 17:00
9 grudnia 2019
000000
Błażej Szczerbaniewicz
Inne wydarzenia OrganizatoraDiagnostyka i leczenie interdyscyplinarne problemów zwarcia i schorzeń stawu sk-ż dla ortodontów – Poziom II
Częstochowa
2019-12-09 10:00 – 2019-12-10 17:00
9 grudnia 2019
Dla kogo jest to szkolenie
Szkolenie jest przeznaczone dla lekarzy dentystów zajmujących się ortodoncją.
Cel edukacyjny
Szkolenie ma na celu pogłębienie umiejętności Uczestników z zakresu okluzji w obszarze ortodoncji. Celem głównym szkolenia jest przystosowanie Uczestników do samodzielnego leczenia, procedur postępowania przy jednoczesnej analizie stanu poprawy i dostosowywania algorytmów leczenia w zależności od szybkości regeneracji miejsca urazowego. Uczestnicy szkolenia pogłębią swoje kompetencje w zakresie leczenia i postępowania według algorytmów oraz interdyscyplinarnego leczenia problemów stomatologicznych związanych z wadami zgryzu.
Po szkoleniu Uczestnik posiada wiedzę dotyczącą:
- Bruksizmu: definicja, podział, przyczyny, kierunek diagnozowania i sposoby leczenia. Diagnostyki i leczenia patologicznego starcia zębów wywołanego bruksizmem i czynnikami chemicznymi.
- Roli struktur narządu żucia (mięśnie, ssż) w procesie adaptacji u pacjentów z bruksizmem. Projektowania prac protetycznych i modeli okluzji u pacjentów z patologicznie startym uzębieniem, zarówno na zębach własnych jak i u pacjentów z odbudowami protetycznymi wspartymi na implantach.
- Roli materiałów odpowiednich do odtworzenia patologicznie startego uzębienia. Odmienności patologicznie startego uzębienia oraz bruksizmu u dzieci.
- Roli wymiaru pionowego zwarcia oraz związanej z nim utraty miejsca pod przyszłe uzupełnienia odtwórcze.
- Schematu postępowania u pacjentów przygotowanych do kompleksowej przebudowy zwarcia.
Po szkoleniu Uczestnik posiada umiejętności:
- Dokonuje diagnostyki różnicowej patologicznego starcia uzębienia, na co zwrócić uwagę i jak leczyć.
- Rozpoznaje różne czynniki układowe towarzyszącye bruksizmowi, takie jak zaburzenia oddychania, snu czy przewodu pokarmowego.
- Wyciągania wniosków na podstawie historii medycznej pacjenta i sytuacji klinicznej oraz badań diagnostycznych – na podstawie danych wyjściowych planuje leczenie interdyscyplinarne między lekarzem prowadzącym a zespołe, lekarzy dentystów.
- Ustala odpowiedni wymiar pionowy zwarcia potrzebnego do odbudowy patologicznie startego uzębienia.
Po szkoleniu Uczestnik ma kompetencje:
- Samokształcenia się, rozumienia znaczenia komunikacji interpersonalnej z pacjentem oraz prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z problematyką okluzji i zaburzeń narządu żucia w ujęciu interdyscyplinarnym, a także skutecznej komunikacji z lekarzami innych specjalności zajmujących się problematyką bruksizmu.
- Analizowania przypadków stomatologicznych, planowania leczenia i zmiany postępowania w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta.
- Wybiera najlepszą opcję terapeutyczną związaną nie tylko z uzębieniem pacjenta ale i schorzeniami układowymi.
Ramowy program usługi:
- Wprowadzenie do schorzeń ssż; anatomia i patologia struktur twarzoczaszki ze szczególnym uwzględnieniem biomechaniki ssż pod kątem
- Ból obszaru jamy ustnej i twarzy, rola wywiadu i badania klinicznego w postawieniu prawidłowej Pokaz praktyczny z pacjentem. (testy oporowe, prowokacyjne, trakcja, translacja, lokalizacja i wywoływanie punktów spustowych).
- Zgryz urazowy jako przykład braku stabilizacji ortopedycznej na poziomie zębów algorytmy postępowania przed, w trakcie i po leczeniu Pokaz kliniczny.
- Samodzielna nauka najczęstszych technik diagnostycznych wykorzystywanych w badaniu klinicznym (testy oporowe, prowokacyjne, trakcja, translacja, lokalizacja i wywoływanie punktów spustowych).
- Pacjent z ograniczoną/nadmierną ruchomością żuchwy w gabinecie ortodontycznym. Algorytmy postępowania.
- Pacjent z odgłosami akustycznymi w stawie sż.
- Szyny zwarciowe jako przykład przywracania utraconej stabilizacji Omówienie różnych typów szyn: stabilizującej, repozycyjnej, piwotującej, NTI. Wskazania do stosowania poszczególnych rodzajów szyn. Algorytmy noszenia szyn u pacjentów ortodontycznych przed, w trakcie i po zakończonym leczeniu ortodontycznym.
- Wykonawstwo laboratoryjne szyny stabilizującej – pokaz Oddanie szyny i jej dopasowanie – pokaz z pacjentem.
- Opcja: istnieje możliwość wykonania szyny dla każdego uczestnika szkolenia i dopasowania jej na kursie.
- Starcie patologiczne zębów. Standardowy przykład współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy ortodontą – stomatologiem odtwórczym i Omówienie starcia tylko w odcinku przednim tylko w odcinku bocznym, uogólnionego starcia zębów.
- Wywiad i badanie kliniczne pacjenta z starciem patologicznym zębów. Pokaz praktyczny z udziałem Praktyczne różnicowanie kliniczne pod kątem ortodontycznym.
- Bruksizm i inne parafunkcje jako przykład sensytyzacji OUN. Jak rozmawiać, diagnozować i leczyć. Praktyczne zastosowanie kliniczne aparatu Bruxoff jako dedykowanego stomatologom urządzenia do diagnostyki bruksizmu.